Baltų namų estetika

skandinaviskas interjero dizainas

Namai – kiekvieno mūsų tvirtovė, o patogumas ir komfortas dažnai tampa šio žodžio sinonimu. Pastaruoju metu interjero dizaineriai gauna šimtus užsakymų įrengti baltus namus. Kas tai ir kodėl jie atsirado šių dienų populiariausiųjų sąraše?

Skandinavijos dizaino pliūpsnis arba odė minimalizmui

Namuose, kuriuose vyraujanti spalva yra balta, o ją paprastai papildo kiti šviesūs atspalviai bei žemiški tonai, paprastai apibūdinami kaip skandinaviško stiliaus namai. Šiam iš Skandinavijos regiono – Švedijos, Norvegijos, Islandijos – kilusiam interjero dizainui įtaką padarė tų kultūrų kuklumas, požiūris į racionalų gyvenimą. Dėl šios priežasties tipinių skandinavų namuose nerasite daugybės daiktų, kurie tik puoštų erdvę; spalvų gama čia apsiriboja keliais pagrindiniais atspalviais, o baldai turi aiškias funkcijas.

Turbūt ir šiaurinės Europos dalies gamta padarė lemiamą įtaką spalvoms, kurios dabar naudojamos kaip skandinaviško dizaino pagrindas. Neabejotinai pati populiariausia ir išraiškingiausia yra balta. Ji gali būti tiek ant sienų, lubų, grindų, baldų daiktų. Netgi tuščia drobė padėta ant žemės, kaip minimalistinis dizaino elementas šiame stiliuje yra priimtinas.

Minimalizmas veržiasi ir į lietuvių namus

Nors lietuviai namus įsirengia pačius įvairiausius, jaunoji karta vis dažniau orientuojasi į modernų minimalizmą ir jaunajai kartai ypač aktualų praktiškumą. Būtent dėl to, pasirenkama skandinaviško interjero dizaino idėja, apimanti prieš tai minėtus aspektus. Prieš kelis metus dar populiarius tapetus ar spalvotas interjero detales dabar vis labiau Lietuvoje keičia aiškaus koncepto, vienspalviai daiktai, baldai ar apdailos medžiagos, pavyzdžiui, sienų dažai.

Baltos spalvos vaidmuo formuojant kambario atmosfera

Psichologai teigia, kad balta spalva simbolizuoja ramybę, aiškumą, harmoniją, amžinas vertybes. Daugelyje šalių baltą spalvą naudoja net per laidotuves ar tokias džiugias šventes kaip vestuvės, krikštynos ir kitos. Tai – išdidi, tačiau labai lengvai derinama spalva. Prie jos, kaip ir prie juodos dera visos kitos spalvos. Be to, ji gali būti puikus fonas atspindėti neįprastą, natūralią baldo ar gobeleno spalvą. Tačiau emocine prasme, tai užtikrinto, racionalaus ir aiškaus žmogaus spalva, kuri jo būste sukuria harmoningą ir tikslią atmosferą. Nors kai kurie sako, kad balta – šalta spalva – visgi, į tai galima pasižiūrėti ir kiek kitu kampu: tai ne šalta, bet aiški spalva.