Kodėl naktį griežiame dantimis?

dantų kapos, dantys, burnos higiena

Ar kada pastebėjote, kad kramtymas tapo nemalonus, o ant liežuvio atsirado dantų įspaudai? Jei ryte atsikėlę jaučiate žandikaulio skausmą, įtemptus kramtomuosius raumenis, rytais skaudą galvą ir ausis, bet skausmas dienos bėgyje praeina, yra tikimybė, kad miegodami griežiate dantimis. Tokiu atveju padėti gali dantų kapos, kurios naktį apsaugo dantis nuo tolesnio dilimo bei žandikaulį nuo per stipraus sukandimo.

 

Griežimo priežastys

 

Griežimo dantimis, kitaip dar vadinamo bruksizmu, priežastys gali būti pačios įvairiausios. Dažniausios yra stresas, emocinė įtampa ir padidėjęs nervingumas. Neretai griežti dantimis būna linkę agresyvūs, emocijas savyje kaupiantys asmenys, kartais tai gali sukelti ir tam tikri antidepresantai. Bruksizmas gali būti ir paveldimas ar iššauktas įvairių ligų, tokių kaip depresija ar Parkinsono liga. Net kelis kart dažniau griežti dantimis yra linkę rūkantys asmenys, tačiau neretai bruksizmo priežastis gali būti tiesiog blogas sąkandis ar netinkama burnos higiena. Dieną griežiantys dantimis gali stengtis sąmoningai suvaldyti bruksizmą, tačiau naktį dantis nuo tolesnio dilimo apsaugo dantų kapos.

 

Kaip pasireiškia bruksizmas

 

Dėl griežimo dantimis į odontologą dažniausiai kreipiamasi tik tuomet, kai pastebimos ryškios bruksizmo pasekmės – nudilę, sutrumpėję dantys, kramtymo raumenų skausmas. Neretai griežiantysis pats kurį laiką nė nepastebi savo problemos, apie tai jam pasako artimieji, miegantys šalia. Dėl ilgalaikio bruksizmo ne tik nudyla dantys, jie gali ir įskilti – taip pat skyla ir plombos, protezai. Kai pažeidžiami dantų audiniai, padidėja jautrumas – tuomet dantys tampa jautresni karštiems bei šaltiems gėrimams bei maistui.

 

Kaip gydyti?

 

Deja, bruksizmui specifinio gydymo nėra, tačiau pastebėjus pirminius požymius reikėtų kreiptis į odontologą – jis padėtų išsirinkti tinkamas prevencines priemones. Gali užtekti atstatyti tik pažeistus paviršius, tačiau kartais prireikia ir protezavimo. Efektyvus gydymas – dantų kapos, kurios užsidedamos naktį ir šitaip apsaugo dantis nuo griežimo.

 

Svarbu, kad pacientas būtų motyvuotas ir stengtųsi sąmoningai, bent jau dieną, negriežti dantimis bei kontroliuoti save, kadangi dažnai viena iš priežasčių yra nervinė įtampa ir stresas.